Jak už je na našem serveru tradicí, s odstupem několika týdnů vám přinášíme naše poznatky z hraní multiplayerové části hry. Ta je pro mnoho hráčů teprve tím důvodem, proč si pořídí originální verzi. Singleplayer je sice parádní a žádný fanda stříleček jej jistě neminul, ale je krátký. U dobrých věcí člověk nikdy nechce, aby skončily. To se vám ovšem s multiplayerem nemusí tak rychle stát, jak je velmi dobře vidět v obsazenosti serverů starších dílů Call of Duty u nás na GameParku. Na úvod si řekněme i pár na první pohled nudných čísel, která nám ovšem osvětlí, proč se vývojáři nakonec na PC komunitu vykašlali, proč se s největší pravděpodobností nikdy nedočkáme dedikovaných serverů, a proč se tato situace do budoucna už zřejmě nezmění.
Štěkání po diskuzích, psaní peticí, to všechno jsou moc hezké věci, ale co bohužel opravdu tvoří dějiny, jsou výsledky. Moc vtipný byl obrázek, který několik hodin od vydání hry koloval internetem. Na Steamu týdny před vydáním vznikla skupina „Nekupujte si Modern Warfare 2, když nejsou dedikované servery“. A co bylo na obrázku? Většina členů této skupiny byla ve hře a hrála multiplayer jako o život. Co ovšem skutečně nejvíc zajímá vydavatele, potažmo výrobce hry? Samozřejmě prodeje, to je to, co je živí a co jim umožní dál tvořit hry. Prodeje MW2 jsou naprosto fantastické. Už za první týden se prodalo více než 8 milionů kopií, což je jeden z nejlepších prodejních výsledků v dějinách. Jenže! Převážná většina byla ve verzích pro herní konzole. Multiplayer přes Steam hraje každý den více než 100.000 lidí. Velmi solidní výsledek. Jenže na konzolích je to s přehledem 10x tolik.
Stále ještě se máme tolik divit, že se vývojáři vykašlali na PC herní komunitu, která je na dedikované servery zvyklá? Neberte to ovšem prosím jako nějakou zásadní obhajobu. Ostatně i GamePark a jeho široká komunita tuto skutečnost pocítí velmi silně, protože bez dedikovaných serverů si u nás MW2 nikdy nezahrajete. Jen se snažíme osvětlit důvody, proč k tomu došlo, a že si za to tak trochu PC komunita může sama. Prodeje na PC jsou naštěstí stále dost vysoké na to, aby se i příště vývojářům vyplatilo tvořit verzi i pro tuto platformu. S největší pravděpodobností se tak za dva roky nového dílu opět dočkáme a nebude jen čistě pro konzole. Dočká se ovšem komunita nějakých specifických odlišností od verze konzolové, jako jsou třeba do nekonečna propírané dedikované servery? Při současných prodejích zapomeňte…
Sice už to bylo zmíněno mnohokrát, ale je možné, že někdo novinky a články o MW2 nečetl, takže pro úplnost. Hra běží jenom a pouze skrz Steam a to i pokud si koupíte krabicovou verzi v obchodě. Hraní na Steamu přináší jasná pozitiva, jako jsou Achievementy, známé především z konzolí, silné komunitní zázemí či Steam Cloud, ukládající vaše nastavení na server, takže ať hrajete z kteréhokoliv počítače, nemusíte nic nastavovat dvakrát. Přináší ovšem i poměrně zásadní negativum, vzniklé speciálně kvůli tomu, že hra běží na Steamu. Je vás v domácnosti víc lidí, kteří hrají? Chtěli byste si každý hrát multiplayer za sebe? Máte smůlu. Hra neumožňuje vytvořit více účtů, takže natvrdo platí pravidlo, jeden hráč, jedna hra. U jiné hry by to možná nevadilo, ale u MW2 je to díky pokročilému levelování, jak si ukážeme níže, naprosto zásadní problém. V minulých dílech přitom hraní pod více účty nebyl problém.
Možná si ještě vzpomínáte na prohlášení tvůrců, že chtějí aby si hru užili i ti, kteří hrají jen občas o víkendu. Důraz na to, aby hra byla přístupná co největší mase lidí, to vše doplněné spoustou různých vychytávek, o kterých si ještě později řekneme, hru skutečně velmi vzdaluje od modly progamingového titulu. Aby se hra mohla na solidní úrovni hrát na turnajích, musela by doznat ještě významnějších změn, než jaké komunita provedla díky promodu na Call of Duty 4. Vzhledem k tomu, že to teď není a do budoucna zřejmě ani nebude možné, si jistě sami odpovíte na otázku, jaké má MW2 šance v progamingu. Ostatně první uspořádané turnaje skončily naprostým fiaskem. I když se hrálo v jedné místnosti, hra nejde hrát pouze po lokální síti, tedy je nutné velmi solidní připojení k internetu a většina hráčů měla lagy.
Ale vraťme se zpět ke hře. Jak jsou tedy zvýhodněni nováčci, kteří se nyní připojí do hry? Připojování probíhá v tzv. lobby, kterou velmi důvěrně známe třeba ze hry Left 4 Dead. Hra vás díky systému matchmaking připojí k hráčům, kteří jsou přibližně na stejné herní úrovni, jaké jste zatím vy sami dosáhli. Občas vás ovšem namixuje i k výrazně silnějším protihráčům, těžko usuzovat, jestli se jedná o chybu, občas totiž rozhodně není na škodu zahrát si i proti někomu zkušenějšímu. Ostatně i na to hra myslí. Opět totiž, stejně jako v předchozím Modern Warfare, dostáváte za každou činnost body, které vám postupně zvyšují váš výkonnostní level. Tentokrát ovšem velmi záleží i na tom, jaký protihráč proti vám stojí a jestli je zkušenější, či na podobné úrovni jako jste vy. Může se vám tak klidně stát, že pokud zabijte opravdu o hodně zkušenějšího bojovníka, obdržíte najednou i několik stovek bodů. To se vám ostatně, pokud hru začnete hrát později, bude ze začátku stávat velice často.
Tento způsob je pro nováčky velmi motivující, dostanete se totiž poměrně rychle k různým vylepšením. Získáváním bodů totiž opět zvyšujete svůj level, za což nejen že získáváte vyšší hodnosti, ale především se vám odemykají nové a tím pádem i lepší zbraně. Opět je ve hře rozsáhlý systém perků, což jsou jiným slovem speciální schopnosti, jako je třeba o mnoho rychlejší výměna zásobníku. Opět ve hře můžete vytvářet tzv. class, kde si můžete navolit jaké primární a sekundární zbraně chcete použít, k tomu přidáte několik speciálních vlastností. Tuto volbu si uložíte a můžete ji na jedno kliknutí kdykoliv pro libovolnou hru vyvolat. Namátkou si tak můžete vytvořit třeba sniperský profil, profil s kulometem, s brokovnicí atd. To jsou ovšem záležitosti, u kterých budou hráči Modern Warfare jako ryba ve vodě a nebudou mít absolutně žádný problém. Z nových vlastností jmenujme třeba možnost mít místo granátu nůž, se kterým jde při trošce tréninku i velmi rychle házet a především na dálku efektně zabíjet.
Pojďme ovšem na věci, které jsou ve hře úplně nové. Bylo by zbytečné vyjmenovávat je naprosto všechny, ale představíme si ty nejzajímavější. Jsou to především odměny za několikanásobné zabití. Vedle UAV, které vám odhalí pozici všech nepřátel na mapě, je to letecká podpora. Nyní ovšem v několika způsobech, takže kromě starého známého přivolání vrtulníku, si můžete nechat shodit bednu, která obsahuje další vylepšení, jako je třeba přenosný otočný kulomet. Ten můžete vzít a postavit na to nejvýhodnější místo, kde může po určitou dobu kosit zástupy nepřátel. Ale ani to není všechno. Klidně si můžete nechat přivolat stíhačku s kobercovým bombardováním, nebo je snad libo stát se na okamžik operátorem v letadle Predator a navést shora na nepřátele bojovou hlavici?
Můžete namítnout, že těchto vylepšení zase není tolik. Jistě, budete mít pravdu, ale je to jen a jen dobře. Pokud bych měl v krátkosti MW2 charakterizovat, je to z herního hlediska v podstatě z 90% Modern Warfare, ovšem doplněné o spoustu drobností, které ještě dalším způsobem zvedají výbornou hratelnost. Výborné jsou opět i mapy, které se kromě dalšího mohou pochlubit velkou variabilitou. Zabojujete si tak na velkých mapách, stejně jako v městských zástavbách. Dokonce se opět dočkáte předělávek oblíbených map z minulých dílů Call of Duty, jako je brutálně rychlý Shipment nebo skvělý Brecourt. Pro mapy je dále charakteristická značně výrazná barevnost, je vidět smysl autorů pro to, aby barvy nebyly nijak fádní. S klidným svědomím můžeme barevné podání přirovnat třeba k sytým barvám podzimu.
Už tedy velmi dobře víte, zda vás Modern Warfare 2 bude či nebude bavit. Skvělým ukazatelem jsou skutečně vaše poznatky z hraní Call of Duty 4. A pokud jste tuto hru nehráli, jaké pro vás dnes představované pokračování multiplayeru bude? Pokud máte rádi velmi rychlou a akční hru, ano slovo arkáda zde platí téměř stoprocentně, je určeno právě pro vás. Lze to, že je hra arkádou, brát jako negativum? To rozhodně ne. Ke Call of Duty to patří jako rum do kafe, na co největší realističnost a bojovou simulaci tu máme úplně jiné hry. Tady jde především o zábavu a o radost z hraní. A pokud vám ani to ještě pořád nebude dost, má pro vás hra nachystáno i něco dalšího. Je to mód Special Ops, který nabízí několik desítek misí, které si můžete zahrát buď sólo nebo, což je daleko lepší, ve dvou s kamarádem. Mise jsou skutečně povedené a třeba ty sniperské patří k opravdovému klenotu celého módu. Rozhodně by také nemělo ujít vaší pozornosti.
Vše podstatné již bylo napsáno, takže zbývá jen závěrečné zhodnocení. Multiplayer Call of Duty: Modern Warfare 2 je v podstatě vylepšený multiplayer Modern Warfare, to celé na steroidech. Myšleno samozřejmě s nadsázkou. Pokud máte rádi hodně akční pojetí hry, u které se chcete především naplno bavit, nemůžete v podstatě udělat s koupí chybu. Integrace do Steamu už se nám v případě multiplayeru zase tolik nelíbí, citelně chybí hlavně možnost hrát ve hře pod více účty. Hra si od nás ve finále odnáší naprosto zasloužených 95%. A nemusíte se vůbec bát, že pokud dostanete originálku třeba pod stromeček, že byste na serverech už nikoho nenašli. Počet hráčů pořád pomalu stoupá a určitě to tak ještě dlouhou dobu zůstane.
Comments
Leave a Reply